English     Shqip
E Shtunė 29 Gusht 2015 Moti Tirana
34°
Televizioni Albanian Screen ėshtė themeluar nė vitin 2003 me njė programacion tė formatit thellėsisht informative dhe deri nė vitin 2010 ka mbajtur emerin ALSAT. Me  ndryshimin e pronėsisė, programacioni ka pėsuar njė ndryshim thelbėsor dhe televizioni ka kaluar nga formati informativ nė atė tė njė televizioni gjeneralist duke ridimesionuar gjithēka nė  drejtim tė informimit, edukimit dhe argėtimit. Drejtor i Pėrgjithshėm i Televizionit Albanian Screen ėshtė z.Rezart Taēi.
 
Investimet e kryera me teknologjinė e fundit bashkėkohore si dhe afrimi nė stafin tonė i profesionistėve me tė mirė tė tregut mediatik kanė bėrė tė mundur pėrmbushjen e  kėtij misioni duke e kthyer  Albanian Screen nė njė nga televizionet mė tė rėndėsishme nė vend.

E reja e kėtij ekrani ėshtė hyrja nė platformen e suksesshme satelitore Digitalb. Duke filluar nga data 1 tetor 2013 Albanian Screen do ta gjeni ne kanalin 51 tė kėsaj platforme. Por gjithashtu ne mund tė ndiqemi ashtu sikurse deri mė tani nė frekuencė analoge pa pagesė nė pothuajse tė gjithė territorin e shqipėrisė.( Tiranė, Krujė, Durrės, Fier, Vlorė, Lushnje, Berat, Kuēovė, Elbasan, Korēė, Bilisht, Maliq, Shkodėr, Gjirokastėr, Sarandė, Delvinė, Ersekė). Si dhe nė njė numėr tė madh kabllorėsh brenda dhe jashtė Shqipėrisė (shih listėn nė http://www.albanianscreen.tv/lista/).

Emisionet e larmishme tė kombinuara sė bashku nė kėtė programacion formėsojnė fizionominė e tij dhe materializojnė synimin  tonė pėr tė pėrfshirė nė tė intresin e tė gjithė grupmoshave por duke treguar njė kujdes tė veēantė nė pėrzgjedhjen e emisioneve pėr fėmijė dhe adoleshentė.

Edicionet informative janė tėrėsisht tė paanshme dhe vetėm nė funksion tė informimit tė publikut. Lajmi i shpejte, i plotė dhe etik pėrcillet nga gazetarė profesionistė nė kohė reale. Departamenti i informacionit veē edicioneve informative prodhon edhe emisionin "Target" i cili transmetohet  tre herė nė javė. Nė kėtė program njė prej argumentave kryesorė tė zhvillimeve politike, sociale apo ekonomike shtjellohet gjerėsisht, shihet mė thellė mbi ēėshtjen, vijnė zėra dhe elementė qė e plotėsojnė argumentin. Emisioni i cili moderohet nga gazetari Gert Selenica pėrpiqet tė shpėrfaqė problematika, pėrballė argumenta dhe vendimarrės  por edhe informojė publikun.

Politologu i njohur amerikan dhe njė prej analistėve mė influentė tė ēėshtjeve tė ballkanit dhe Euroazisė nė Washington, Janusz Bugajski, sjell ēdo muaj njė kėndvėshtrim ndryshe tė zhvillimeve politike me anė tė emisionit tė tij "Bugajski Hour". Studiuesi Bugajski me anė analizash tė mprehta, intevistash tė pėrkora dhe personazhesh tė rėndėsishėm plotėson njė panoramė elegante tė politikės nė Albanian Screen.

Gjithahstu politika, qasja e saj nė raport me publikun dhe pėrgjegjėsinė, raportet mes palėve, zbatimi i ligjit dhe dinamika e tė gjitha zhvillimeve diskutohen dhe debatohen nė emisionin politik, "Prizėm". Gazetari Aleksandėr Furrxhi "pėrplas" personazhe dhe vendimarrės, zyrtarė dhe intelektualė me qėllim idetė dhe ēėshtjet.

Emisioni  "Mėngjes nė AS" sjell cdo ditė nga e hėna nė tė premte, nė orėn 07:30, nėn moderimin e gazetarit Gerti Ēarēani larminė e diskutimeve mbi aktualitetin, politikėn, artin apo sportin me njė tis elegant qė i shkon pėr shtat nisjes sė ditės.  

Emisioni "Portofol"  i gazetares Teuta Shamku kėrkon tė bėjė mė tė kuptueshėm pėr publikun atė qė ndodh me ekonominė, me paratė dhe punėn, me shpenzimet dhe ēmimet, me pritshmeritė dhe pasiguritė. Tė gjithė nga publiku tek investitorėt, nga ekspertėt tek vendimarrėsit politikė kanė pjesėn e vetė tė pėrfaqėsuar nė kėtė emision.

Sporti gjendet nė Albanain Screen me anė tė emisionit  "Skaner Kampionat", njė studio sportive e ēdo tė diele pėr analizėn e plotė mbi futbollin shqiptar. Oponenca, moviola dhe debate analitikė nė studio pėrcjellin panoramėn e plotė tė futbollit shqiptar.  

Filmat e fundit tė studiove mė prestigjoze kinematografike apo nostalgjinė e kinemasė, dokumentarė me ndjeshmėri tė madhe por edhe me kėrshėri tė gjerė, serialet mė tė mirė komikė dhe dramatikė, fitues ēmimesh tė mėdha ndėrkombėtare, janė pjesė e ekranit tonė.

Por sigurisht qė ne nuk do tė qėndrojmė kėtu. Televizioni Albanian Screen vijon projektin e tij pėr tė thelluar cilėsinė dhe rritur larminė e programeve. Pėr tė gjithė tė rejat e fundit tė programit tė televizionit Albanian Screen, ju mund tė vizitoni faqen:

http://www.albanianscreen.tv